top of page

משת"פים

 

"משת"פים" הוא תסריט כתוב באורך מלא ע"פ רעיון מקורי. זהו "Buddy Movie" קליל ומבדר המשלב בתוכו פעולה, הומור, מתח, דרמה ורומנטיקה.

 

התקציר בשורה - איש שב"כ ישראלי ואיש הביטחון המסכל הפלסטיני, מצוּותים יחדיו בעל כורחם ולומדים שיתוף פעולה מהו, במרדף אינטנסיבי ומבדר רצוף מתח, פעולה, הומור ורומנטיקה - אחרי סוחר סמים ישראלי, אכזרי ומתוחכם, שנמלט לתחומי רצועת עזה.

 

תקציר

בשלהי ימי שילטונו וחייו של יאסר ערפאת, בעיצומו של מפגש שיחות שלום באחד ממעברי הגבול בין עזה לישראל, תוקפת לפתע את המתחם חוליית מחבלים. בין המאבטחים את המקום נמצאים ערן בלפור, איש ימ"מ לשעבר ואיש שב"כ בהווה, ותאמר עבד-אל-עזיז בילאל, איש הביטחון המסכל הפלסטיני. הם נפגשים לראשונה במאבק עם אחד התוקפים. אך במקום לשתף פעולה, הם מסתכסכים ונאבקים זה בזה.

זמן מה לאחר מכן, בפעולה מבריקה ומרושעת, בורח אפי לֶבַנַה, סוחר סמים אימתני, אכזרי ומתוחכם, ממעצר בישראל אל תחומי רצועת עזה. ראשי השב"כ הזחוחים שהמשימה "קטנה עליהם", לא שועים למחאותיו, ושולחים את ערן בלפור, ללא גיבוי או הכנה מספקים, ללכוד את אפי לֶבַנַה חי או מת. על ערן - אשר הודח מהצבא שלוש שנים מוקדם יותר, בעיצומה של קריירה מפוארת, בשל כישלון פעולה עליה פיקד - לבצע את המשימה לפני שיוציא אפי לבנה לפועל עיסקת סמים חסרת תקדים בגודלה ושלאחריה ימלט מהאיזור.

 

כשערן נכנס לתחומי עזה, מנסה קבוצת חמושים להתנקש בחייו אך הוא ניצל ברגע האחרון ע"י הביטחון המסכל הפלסטיני. המפקד הפלסטיני המקומי מתנה את המשך משימתו של ערן בצירוף איש מטעמו. האיש הוא תאמר עבד-אל-עזיז בילאל, יריבו ממתחם שיחות השלום. תאמר ההמום מוחה נמרצות על צירופו אל ערן בלפור, אך ללא הואיל.

רבים ומתווכחים, יוצאים שני היריבים לחקור משפחה מתאבלת שבנה ביצע פיגוע התאבדות בישראל, כחלק מפעולה אכזרית ומתוחכמת שנועדה לחלץ את אפי לבנה ממעצרו. הפיגוע נכשל אך חילוצו של לבנה צלח. משפחת המתאבד לא משתפת פעולה אך במעונה נמצא רמז שמוליך את שני הגיבורים לתחנתם הבאה - דירת מסתור של חוליית אנשי חמאס.

בינתיים בישראל, עוקבת המשטרה אחרי שולה, אישתו של אפי לבנה מתוך תקווה לעלות על עיקבותיו.

בדרכם לדירת המסתור של אנשי החמאס, נקלעים לפתע ערן ותאמר, למארב אש. בקרב קשה וכנגד כל הסיכויים, הם נחלצים בעור שיניהם.

 

מותשים וחבולים ממשיכים שני אנשי החוק ופורצים לדירת אנשי החמאס. הם מחסלים שניים ולוכדים את השלישי. בחקירתו, מגלה איש החמאס כי אירגונו ממודר ומתפקד באמצעות אנשי קשר שמעבירים מסרים, הוראות ומידע בין חוליותיו. איש קשר שכזה מכונה "אשגר". החמוש מגלה היכן נקודת העברת המידע הבאה. תאמר, שכבר שלושה חודשים לא קיבל משכורת מפאת סנקציות שמפעילה ישראל על הרשות, לא מתאפק, ולקול מחאותיו של ערן, ממלא את כיסיו בכסף הרב המצוי במקום. בויכוח ביניהם, פולט תאמר את שמו של ערן. לשמע איזכור שמו של בלפור, מרים החמוש את פניו המדממות. "אתה ערן בלפור?" הוא פולט בספק פליאה ספק שימחה לאיד. מסתבר כי בעקיפין, אותו החמוש היווה את אחד הגורמים להדחתו מהצבא. החמוש מספר לתדהמת ערן, כי בשליחות אפי לבנה, היה זה הוא שרצח את עד המפתח שהיה יכול לנקות את שמו של ערן במשפטו. ערן ההמום ממשיך ושומע כי עמוס רוזן, מפקדו לשעבר בימ"מ, הוא זה שהזמין את הרצח מאפי לבנה. החמוש מוסיף ומגלה כי בידי אפי לבנה מצוי מסמך שהשיג מהנרצח, שיכול לנקות את שמו של ערן מכל אשמה. ערן מבין שעמוס רוזן, מפקדו לשעבר, הוא זה שגרם לכישלון הפעולה עליה פיקד שלוש שנים מוקדם יותר, הפליל אותו והביא להדחתו. הוא מבקש ממפקדיו בשב"כ לבצע חיפוש בביתו של לבנה אחרי אותו מסמך. אולם שולחיו ממאנים בטענה שהדבר יפריע למעקב המשטרתי אחרי שולה אישתו. שוב מאוכזב משולחיו, מבין ערן, שעליו לתפוס את אפי לבנה בחיים.

 

לכל אורך המשימה מנסה תאמר ללא הרף להשיג בטלפון את אישתו - איתה הוא מצוי במשבר נישואין עמוק - אך לשווא. כשהם עושים את דרכם לנקודת העברת המידע הבאה, מגלה תאמר כי ערן בלפור התגרש זה עתה בפעם השניה. מבוהל, הוא מאלץ את ערן לנסוע איתו לביתו שם הוא מנסה לדבר על ליבה של אישתו, אימאן, שמאיימת לעזוב אותו אם לא יפרוש משירות בכוחות הביטחון. הניסיון נכשל ואישתו מודיעה לו שהיא נוסעת להוריה בדמשק. מתוסכל וקרוע בין אישתו לעבודתו, ממשיך תאמר במשימה.

 

לפי המידע שקיבלו מהחמוש שלכדו, אורבים ערן ותאמר בנקודת העברת המידע הבאה. בישיבתם בתצפית הם מוצאים שהמשותף להם, לבד מהבעיות שיש להם עם נשים, הוא אהבתם לעבודתם כאנשי ביטחון ותחושת השליחות מתוכה הם פועלים. כשהוא משווה בין הקמת מדינת ישראל לבין הקמת המדינה הפלסטינית, מספר תאמר על תחושת הריגוש והחלוציות שבבניית מדינה. ערן מצידו מספר על אהבתו לצבא ועל חלומו, עוד משהיה ילד, לפתח קריירה צבאית - חלום שנובע בין היתר מהעובדה שסבו וסבתו הם ניצולי שואה. כשמגיע למקום האשגר הם מנסים ללכוד אותו אולם הוא בורח. במרדף אחריו, פורץ האשגר לבית מגורים דל ועלוב ובו משפחה מפוחדת על שני ילדיה. האשגר שובר ומנתץ את מעט הרכוש המצוי בבית בניסיון לעכב את רודפיו. למרות מחאותיו הקולניות, מוציא ערן מכיסי בגדיו של תאמר את הכסף שלקח מדירת החמושים קודם לכן, ומשאירו למשפחה ההמומה. המרדף נמשך ומסתיים על גג אחד הבתים כאשר האשגר קופץ ממנו ומתאבד. מהניירות שהיו ברשותו לומדים ערן ותאמר כי מגייס המתאבדים המקומי הוא איש דת המכונה "עַאלַם". עוד הם לומדים על עיסקת סמים שאמורה להתבצע בלילה שלמחרת בחוף ימה של שכונת חאן-יונס. ערן חושד בנכונות האינפורמציה, שכן אפי לבנה יודע שהוא בעיקבותיו ויכול להפיץ אינפורמציה מטעה. הוא מחליט ללכת לאחרון המשת"פים שלו מימיו בימ"מ ולבקש את עזרתו.

במקביל, נפגש אפי לבנה עם כמה סוחרי סמים מקומיים ומשכנע אותם לשתף עימו פעולה.

 

בפגישתם, מגלה המשת"פ של ערן, כי אכן שמע שצריך להגיע משלוח בדרך הים בלילה שלמחרת, אך בחוף ימה של שכונת נוסייראת ולא בשכונת חאן-יונס.

מעודדים מהגילוי ממשיכים הגיבורים למסגד מקומי שם הם חוקרים את האימאם המכונה "עלאם". תאמר וערן מספיקים להוציא מהאימאם כי קיים שיתוף פעולה בין סוחרי סמים לאירגוני הטרור וכי הסמים מיועדים לאויב הציוני - לפני שתלמידיו של האימאם מופיעים במקום, פותחים באש על ערן ותאמר ומחלצים את מורם. במנוסתם לתוך מבוכי המסגד, נקלעים ערן ותאמר לחדר סודי ובו כסף ונשק לרוב. לנוכח הכסף הרב בו הם נתקלים לאורך דרכם, מבין ערן שבמקום לחפש את דגי הרקק עליהם ללכת בעיקבות הכסף, כלומר למצוא את אנשי השילטון המושחתים. תאמר, לפיכך, מפגיש את ערן עם דוֹדוֹ, עיסם, איש פת"ח לשעבר, שמהווה מעין אב רוחני לאירגון מקומי הנלחם בשחיתות השילטונית בתחומי הרשות הפלסטינית. עיסם, שועל קרבות ותיק התומך בתהליך השלום, מסביר להם על מסלול הכסף, שמביא את אירגוני הטרור, סוחרי הסמים ואנשי השילטון לשתף פעולה ביניהם. לבסוף, הוא גם מחבר אותם לאירגונו.

במפגש עם אירגונו של עיסם, מתוודע ערן ליסמין, בתו של עיסם, שמפקדת על האירגון. בין ערן ויסמין נוצר קליק מיידי שמתחזק כשהוא ותאמר מצטרפים ליסמין ואירגונה בפשיטה על ביתו של שר המשטרה הפלסטיני שמקבל שוחד מאירגוני סמים וטרור שונים. בחקירתו, מגלה השר את מיקום משלוח הכספים הבא.

ערן, תאמר ויסמין שלוכדים בנקל את האשגר הזחוח שבידיו כספי השוחד לשר, מגלים כי נשלח ע"י אפי לבנה. עוד מתברר להם כי זחיחותו של האשגר נובעת מהעובדה שאפי לבנה חטף את אימאן, אישתו של תאמר, וכי עליהם לשחררו לאלתר.

 

יום לאחר מכן מתגלה כי שר המשטרה הפלסטיני המושחת נרצח. בתגובה פורצת באישון לילה חוליית חמושים לביתו של עיסם ורוצחת אותו. עד מהרה מסתבר כי היה זה אפי לבנה שרצח את השר וכי אנשיו, שחשדו בטעות ביסמין ואירגונה, החליטו על דעת עצמם, לנקום.

יסמין הנסערת שמבינה שהרוצחים קשורים בדרך זו או אחרת לאפי לבנה, דורשת נקמה והיא ואנשיה מצטרפים לערן ותאמר במשימתם.

בשלב הזה מקבל ערן מידע ממפעיליו בשב"כ כי עיסקת הסמים של לבנה עומדת להתבצע בחוף ימה של חאן-יונס (כפי שהורו ניירותיו של האשגר שהתאבד). הדבר מכניס אותו לדילמה. על איזו משתי השכונות עליו לפשוט? חאן-יונס בדרום או נוסייראת בצפון?

למרות שמפעיליו בשב"כ איכזבו אותו לכל אורך הקו, גובר על ערן רגש הפטריוטיות והוא מחליט כן לבטוח בהם והוא ואנשיו שמים פעמיהם לחאן-יונס.

 

כשהם מגיעים למקום הם מוצאים את אפי לבנה ואנשיו בעיצומה של עיסקת הסמים. שתי החבורות שבראשן ערן בלפור ואפי לבנה מתייצבות זו מול זו. כשהוא רואה שהכוחות שקולים, מציע אפי לבנה עיסקה. לפיה, הוא ישחרר את אישתו של תאמר, יסגיר ליסמין את האנשים שרצחו את אביה ויתן לכל אחד סכום כסף נאה. בתמורה, יניחו לו. "אם אתה נותן לנו כל מה שאנחנו רוצים, איך אתה יכול להיות בטוח שבאמת נרד ממך?" מקשה ערן. "כי עדיין יש לי משהו שאתה רוצה." משיב לבנה ושולף דיסק נייד זעיר. שניהם יודעים כי האינפורמציה שמכיל הדיסק יכולה לנקות את שמו של ערן מכל פרשת הפעולה הכושלת עליה פיקד שלוש שנים קודם לכן. למראה הדיסק מבין ערן כי, שולה, אישתו של לבנה, הגיעה לעזה וחבְרה לבעלה. תוך שהוא מסיח את דעתם, תוקף לפתע ערן את אפי לבנה וחבורתו וטורף את הקלפים. קרב אש ניטש בין שתי החבורות. בתוך חילופי האש כמעט ומצליח ערן להוציא את הדיסק הנייד מידיו של לבנה כאשר לפתע מגיח זוג מסוקים צה"לי ופותח בהפגזת המתחם. בחיפויה של ההרעשה, נמלטים לבנה וחבורתו.

בשכוך הסערה, מסביר ערן לאנשיו כי הבין שלבנה הערים עליהם וכי שולה, אישתו, חברה לבעלה על מנת שיוכלו לבצע פעולת הסחה. למעשה, היא זו שביצעה את עיסקת הסמים האמיתית בחוף ימה של שכונת נוסייראת. עוד מבין ערן כי לזוג לבנה אין יכולת להחזיק את הסחורה בידיהם וכי עליהם להפגש על מנת להפיצה במהירות האפשרית. ואכן, עד מהרה, עולים ערן ואנשיו על שיירתה של שולה, בדרכה להפגש עם בעלה. במקום המפגש הם מתצפתים על לבנה כשהוא מעביר את הסחורה לסוחרים מקומיים. לפתע תוקפת את המתחם חוליית חמושים נוספת. מתוסכלים ומבולבלים, מצטרפים ערן ואנשיו לחגיגה. גם הפעם לא מצליח ערן להוציא את הדיסק הזעיר מידיו של לבנה ובני הזוג לבנה מצליחים להמלט בסירת גומי ללב ים. לפתע, מופיע אחד התוקפים ויורה פצצת אר. פי. ג'י. אל הסירה המתרחקת. הטיל מפלח את האויר, פוגע בסירה ומפוצץ אותה על יושביה. ערן ההמום והמבולבל מתעשת במהירות כדי להציל בפעולה הירואית את אישתו של תאמר, שנפצע, מידי חוטפיה, והיא מתאחדת עם בעלה.

בשלב הזה מתפצלים ערן וחבריו. תאמר ויסמין נלחמים ברוצחיו של אביה עיסם ובישראל ערן מתעמת עם עמוס רוזן מפקדו לשעבר. מתוך העימותים הללו מבינים ערן, תאמר ויסמין כי אפי לבנה, בתיחכומו, שוב הערים עליהם וכי הוא עדיין חי ועומד להמריא במטוס פרטי הרחק מעונשו. רגע לפני שמטוסו של לבנה מצליח להמלט, מופיע לפתע מסוק קרב צה"לי בשמי הרשות הפלסטינית. בפעולה אוירית נועזת ובחירוף נפש, מצליח ערן בלפור ליירט את מטוסו של לבנה ולהביאו למעצר בחיים.

 

תוך שהם מבטיחים לנסות, למרות הקשיים הברורים, להמשיך ולהתקרב, נפרדים ערן ויסמין זה מזו בנשיקה אוהבת.

תאמר ואישתו ממשיכים לנסות ולפתור את בעיותיהם אך מתוך הבנה ותקשורת טובים יותר.

וערן ותאמר? נפרדים כרגיל בריב ובברכת "ברוך שפטרנו".

בישראל ערן עוצר את עמוס רוזן ומטהר את שמו תוך שהוא מבין שהוא לא צריך להיות מפקד גדול בצבא כדי להגשים את עצמו.

לחרדתם של ערן ותאמר, בעיקבות הצלחת פעולתם, מוחלט להקים כוח שיטור משותף. שוב הם מוצאים עצמם יחדיו בעל כורחם ושוב הם נוסעים בכבישי עזה החריבה כשהם רבים ומתווכחים ללא הרף - אך הפעם הם יודעים טוב יותר שיתוף פעולה מהו.

 

סוף

 

 

- סרטים שהיו לי להשראה: "מת לחיות 3" (ברוס וויליס, סמואל ל. ג'קסון), "נשק קטלני 4"

  (מל גיבסון, דני גלובר), "חקירה בסייגון" (Off Limits) (ויליאם דפו, גרגורי היינס),

  "מעקב צמוד" 1 ו-2 (Stakeout, Another Stakeout) (ריצ'רד דרייפוס, אמיליו אסטבז),     

  "מרדף חצות" (Midnight Run) (רוברט דה נירו, צ'ארלס גרודין), "מפגש לוהט" (Red Heat)  

  (ג'יימס בלושי, ארנולד שוורצנגר), "טנגו וקאש" (קורט ראסל, סילבסטר סטלון), "בכוננות

  מתמדת" (The Last Boy Scout) (ברוס וויליס, דיימון וויינס).

את התסריט המלא תוכלו למצוא כאן.

© כל הזכויות שמורות לרועי לירון

התקציר שמור באיגוד התסריטאים

© All rights are reserved to Roee Liron

This synopsis is protected by the screenwirter guild

bottom of page