top of page

צעדים חדשים

"צעדים חדשים" מצוי בשלב התקציר והוא רעיון מקורי לתסריט לסרט באורך מלא.

"צעדים חדשים" היא דרמה רומנטית קלילה המבקשת להראות שהבסיס לקשר זוגי טוב הוא חברות אמת.

 

התקציר בשורה – ההקשבה, המשמעת העצמית והמסירות הנדרשים מרקדני הריקודים הסלוניים מאפשרים לזוג תל-אביבי צעיר לעבור מנישואים ריקים וממשבר משתק לחברוּת עמוקה ולהתאהבות מחודשת.

 

תקציר

טל ומיכל הם זוג נשוי שאולי היה אפשר לכנות אותו "טיפוסי" אם יש דבר כזה בכלל בתל-אביב. שניהם בתחילת שנות השלושים לחייהם והם מה שקוראים "מלח הארץ". שניהם באים ממשפחות שורשיות, שניהם עברו את המסלול של צבא ולימודים גבוהים ושניהם מצליחים באותה חברת פירסום בה הם עובדים ואשר בה גם נפגשו - הוא כרעיונאי והיא כאחראית על קמפיינים פירסומיים. טל ומיכל אמנם עובדים קשה אך גם לא חוסכים מעצמם פינוקים. כעירוניים בנפשם וכמי שאסתטיקה ועיצוב הטעם הם דרך חייהם ומקצועם, שופינג הוא אחד הדברים החביבים עליהם. בגדים, מוצרי טיפוח, חפצי נוי ויצירות אמנות ממלאים את דירת מגוריהם המעוצבת בקפידה ושני בני הזוג יודעים ואוהבים להתענג עליהם.

כמי שאוהב את הפוזה ומנסה להשתייך ל"חוג הסילון", מבלים טל ומיכל באירועי השקה מסחריים ומשתוללים במסיבות סלבריטאיות ככל שרק ניתן.

ואולם עכשיו אחרי שמונה שנות נישואין משהו מתחיל להרגיש חסר.

 

טל שתמיד חלם לכתוב סיפורת ולעשות אמנות איכותית, לא מצליח להתרומם מעבר לסיסמאות הפרסומת השיטחיות בהם ראשו מלא, וניסיונותיו לכתוב סיפורים עמוקים ומרגשים נתקלים בביקורות קטלניות ופוסלות של עורכים ספרותיים ומוציאים לאור.

מיכל לעומתו דווקא מאד מסופקת בעבודתה אך הנסיונות שלה ושל טל להביא ילד לעולם כשלו שוב ושוב לאורך שנות נישואיהם ואת מיכל מלווה תחושת אשמה קשה.

 

טל עומד לפני קידום בעבודתו אך איננו בטוח שהוא רוצה אותו או שהוא בכלל רוצה להמשיך לעבוד בתחום הפירסום. ממרום משרדו באחד ממגדלי היוקרה המשקיפים על תל-אביב נכנסת אט אט להכרתו ההבנה שהציניות, הסרקסזם וההתנשאות שמאפיינים את חבריו לעבודה ואת עולם הפירסום בכלל, שוברים את רוחו והוא תולה בכך את הסיבה לחוסר היכולת שלו לכתוב סיפורים מוצלחים שירגשו את הקורא.

מיכל מצידה מדוכדכת בכל פעם שהיא חוזרת מביקור אצל הגניקולוג אשר מורה לה לעבור עוד טיפול הפריה שנוסף לאוסף הטיפולים השונים והמשונים, הקשים והמכאיבים, שכבר עברה עד כה. למרות רצונה העז בילד, מיכל - שהיא שילוב של אשת חברה אדוקה, תוססת ופעלתנית בעלת קוצים באחוריה, שלא לומר פשוט היפר-אקטיבית - לוקחת על עצמה הרבה מעבר למה שהיא מסוגלת להתמודד איתו והיא במירוץ בלתי פוסק להספיק עוד משהו לפני שהיום חומק מבין אצבעותיה.

 

המתח בחיי טל ומיכל גבוה ולמרות שהם אינם נותנים את דעתם עליו, הוא נותן את אותותיו הברורים על שיגרת חייהם. כשטל, שמתלבט לגבי המשך עבודתו, מנסה לפנות לאישתו לתמיכה ולאוזן קשבת, מיכל איננה מסוגלת לספק את החיזוקים להם בעלה כה זקוק ובמקום זאת תוקפת אותו על אנוכיותו ועל חוסר האחריות שהוא מפגין כמי שחפץ להיות בעל משפחה. מנגד, מצבי הרוח הקיצוניים שלו ונטייתו המתגברת לאיבוד הסבלנות, מביאים אותו "לשבת לאישתו על הוריד" ועל כל דבר שטות פיו מלא הערות, תלונות וטרוניות כלפיה. בתגובה, מיכל מתכנסת ומסתגרת בתוך עצמה ושתיקותיהם ההולכות מתארכות מצד אחד וויכוחיהם ההולכים ותוכפים מהצד השני, לוקחים מהם את שמחת החיים ומאיימים באופן ממשי על המשך נישואיהם.

 

בתום אחד הויכוחים שהפכו שיגרה, יוצאת מיכל, שבורה, בוכיה ומצוברחת, לעבודתה. שם, פזורת דעת ואבודה משהו, היא מפקחת על ההכנות לצילומי סרט פירסומת למותג לנעלי יוקרה עליו עבד גם בעלה בשלב הרעיוני. בין היתר היא דואגת לכל מחסורו של זוג מבוגר, אפרורי למראה, שמתכונן להופעה. בתום ההכנות עולה הזוג על סט הצילום וכאשר מתחילה להתנגן מוזיקה מלכותית ומלטפת הם יוצאים בריקוד ולס מרחף ואלגנטי כשזוהר של אושר קורן מפניהם. מיכל מתיישבת בפינה חשוכה, מכונסת בתוך עצמה ונותנת מבט מרוקן במוניטור הצילום דרכו נבטת הבעת פניהם הזורחת של הזוג המחולל. דמעה זולגת ומפלסת את דרכה במורד לחייה.

בהפסקות שבין הצילומים נקשרת שיחה בין מיכל וזוג הרקדנים שמגלים לה עד כמה הריקוד הזוגי שינה והכניס תוכן לחייהם. הזוג החביב מזמין את מיכל לבקר בסטודיו בו הם רוקדים ומתאמנים. מיכל מצחקקת ומתחמקת באלגנטיות.

 

אחד הדברים הבודדים שעדיין מאירים את שיגרת חייהם של טל ומיכל הוא מנהגם מדי פעם להתכרבל במיטתם ולהפליג בדמיונם בחיפוש אחר התרחשויות דרמטיות עבור סיפור נוסף וחדש שטל התחיל זה לא מכבר לעבוד עליו. בשיחות שכאלה הם צוחקים, משתטים ומשתחררים, מה שמוביל בדרך כלל לסקס סוער ומלא תשוקה. על הפרק הפעם, איך לגרום לזוג אוהבים לחזור זה לזרועותיו של זו אחרי שנפרדו ברוגז דרמטי. "אני רוצה שזה יהיה משהו מיוחד. לא הקיץ' הנמרח שרואים בסרטים...אני רוצה קיץ' מקורי" מפנטז טל לקול גיחוכה הנוחר של מיכל. והיא כמי שרגליו נטועות עמוק בקרקע, משמיעה בנחרצות את תובנותיה המטלטלות ששולחות את טל חזרה אל קרקע המציאות.

 

שיחות היצירתיוּת אמנם מקילות על המצב אך אינן מצליחות לרפא את הקשיים. חיי הזוגיות של טל ומיכל ממשיכים במורד המדרון ונעשים עוד ועוד בלתי נסבלים. ככל שהמתח גובר כך מזניחה מיכל יותר את טיפולי ההפרייה שההקפדה על עיקביותם היא קריטית. הדבר מכעיס את טל והוא מפגין עוד פחות סובלנות כלפי אישתו. כתוצאה מכך מבלה מיכל יותר ויותר אצל הוריה הפולנים שמצידם מוסיפים שמן למדורת הלחץ סביב בתם.

השפעת המצב על טל גוברת גם היא. יכולת הריכוז שלו יורדת והוא איננו מצליח להשיג את השקט הנפשי הנחוץ על מנת לשבת ולכתוב. בהתאם לכך עבודתו אף היא נפגעת. תפוקתו יורדת והוא מוצא עצמו שוב ושוב מנסה להמלט ממבטי חוסר שביעות הרצון שנותנים בו הממונים עליו.

 

המשבר בחיי טל ומיכל מגיע לשלב שבו הם פונים ליועצת נישואין. כבר בהתחלה מורה יועצת הנישואין לטל ומיכל להוריד מעצמם לחץ. לטל היא מורה להפסיק את ניסיונות הכתיבה שלו ולמיכל היא מורה  להפסיק כליל את טיפולי ההפרייה. בתום מספר פגישות נוספות מורה היועצת לטל ומיכל לחפש עניין משותף. עניין אשר יתן להם מטרה משותפת ויצריך משניהם לשתף פעולה האחד עם השניה. היועצת ממליצה על ריקודים סלוניים. טל פולט גיחוך פוסל. "עזבי, ריקודים סלוניים זה לפרסומות לנעליים" הוא מבטל בזילזול. כשהוא מיסב את מבטו אל מיכל מצפה לראות חיוך מרוח על פניה הוא מגלה בהפתעה מסוימת כי היא מביטה בו בארשת מהורהרת משהו.

 

החיים ממשיכים וטל ומיכל אמנם ממשיכים בטיפולי היעוץ אך בהעדר עניין שימלא את זמנם, הם מהר מאד חוזרים לסורם ועושים את אותם הדברים עליהם אסרה יועצת הנישואין. כמכור, חוזר טל לעסוק בכתיבה ואכולת רגשות אשם חוזרת מיכל לטיפולי ההפריה.

באחד הערבים השקטים בתום עוד ניסיון מתסכל לשבת, לכתוב  ולהתקדם בבניית הסיפור עליו הוא עובד, שב ומשתף טל את מיכל בהתלבטויותיו האמנותיות. איך ישלימו זוג האוהבים? איך יראו את הטוב זה בזו? איך יתגברו על חששותיהם? כיצד תנצח האהבה?

"דווקא חמוד היה הזוג שרקד בפירסומת" מיכל ממלמלת ספק לעצמה. היא מרימה את עיניה לטל שמחזיר לה מבט אטום. "אולי זה הפיתרון?" היא ממשיכה. "פףףףף" נושף טל בביטול. "למה פףףףף?" שואלת מיכל ונותנת את אות הפתיחה לויכוח מר, ספק מקצועי ספק אישי. "...אני לא הולך לרקוד. לרקוד זה להומואים, לכוסיות ולזקנים" חורץ טל. "מה זה חשוב למי זה אם זה יכול לעזור לנו בחיים?" הודפת מיכל. "הויכוח הזה נגמר" פוסק טל בהחלטיות. "אבל בתור פיתרון לזוג בסיפור שלי זה דווקא רעיון טוב" הוא מפטיר תוך שהוא מתרחק ומשאיר את מיכל מביטה אחריו בפה פעור.

 

ספק לעשות לטל "דווקא", ספק מתוך סקרנות, מגיעה מיכל לסטודיו לריקודים סלוניים תל אביבי. את פניה מקדמת מוסיקת טנגו דרמטית ומספר זוגות אשר נעים על רחבת ריקודים גדולה. אחד מהזוגות הם הזוג החביב אשר השתתף בצילומי סירטון הפרסומת אותו מיכל הפיקה. המוסיקה המרגשת שממלאת את חלל הסטודיו והזוגות המכונסים בתוך עצמם וחודרים במבט מלא משמעות זה את זו, מרתקים את מיכל והיא מביטה מהופנטת.

מיכל חוזרת הביתה ומודיעה לטל שהם הצטרפו כזוג לסטודיו לריקודים סלוניים.

טל ההמום והמופתע מהיוזמה הלא אופיינית של מיכל, מתחיל לגמגם התנגדות אבל אחרי שנודע לו שהסכום האסטרונומי ששילמה אישתו עבור התענוג המפוקפק לא יחזור אליו הוא ממלמל כמי שמשלים עם רוע הגזירה "טוב, ככה אני אוכל לעשות תחקיר לסיפור שלי".

מדדים, מועדים ומקרטעים עושים מיכל וטל את צעדיהם הראשונים בטנגו. טל שנראה כאילו הוא עושה טובה לאנושות שהוא זז, מתייחס להוראות המורים ירון ואיריס בספקנות ובהערה צינית על כל צעד ושעל, תרתי משמע. יחד עם זאת מתעקל בזוית פיו חיוך של סיפוק כאשר חוזרים שני המורים שוב ושוב על הערותיהם כי על מיכל להרפות ולהיות יותר קשובה לטל כַּמוביל בבני הזוג. מיכל שומעת, אבל כמי שצורך השליטה זורם בדמו, מתקשַה להפנים.

 

לצד שיעורי הריקוד, ממשיכים חייהם של מיכל וטל להתנהל בין פחד לאכזבה, בין כאב פיזי לכאב נפשי. תיסכולו המתמשך של טל מעבודתו בחברת אנשים אותם יותר ויותר קשה לו לסבול, מתווסף לזה של כתיבת יצירות ספרותיות כושלות ולזה של בעל שאיננו מקבל את תמיכתה של אישתו. במקביל, עיסוקיה האינטנסיביים של מיכל מונעים ממנה לחפש מזור לנפשה המתייסרת. כאביה הפיזיים המתלווים לטיפולי ההפריה מקשים עליה את התימרונים בינם לבין עבודתה ועיסוקיה הרבים. מעל לכל מרחף החשש המשותף של שניהם שלא יוכלו להביא ילד לעולם.

על רקע הלחצים הקרע גדל והפיקפוק מחלחל לחלל שנפער בתוך כל אחד מבני הזוג. חוסר הביטחון ותחושת התיסכול מאיימים לגבור על האהבה.

 

למרות הקשיים, ממשיכים מיכל וטל לפקוד את הסטודיו לריקוד. תובענות הריקוד להרמוניה, להקשבה ולמשמעת עצמית מתחילה לתת את אותותיה בשניהם. אט אט מתרככת עוקצנותו של טל והוא מתחיל להתרגל לרעיון שהוא רוקד. בת זוגתו גם היא לומדת להיות פחות קשה ויותר קשובה לעצמה ולבן זוגה ושניהם מגלים שהתלהבותם הולכת וגוברת. הריקודים הסלוניים תופסים יותר ויותר מקום בחייהם והדברים האחרים הולכים ומאבדים מחשיבותם. את טל הריקודים תופסים מהפן היצירתי והאומנותי, את מיכל הריקודים תופסים מהפן התחרותי והתעסוקתי ואת שניהם הריקודים תופסים כי הם פשוט שוכחים מהצרות.

כזוג, טל ומיכל מגלים יכולות ריקוד גבוהות והם מתקדמים ומתפתחים במהירות. בשלב מסוים הם אף נרשמים לתחרות מקומית אשר עומדת להתקיים בתוך כמה שבועות.

האימונים המפרכים וההכנות המדוקדקות תופסים את מרכז סדר יומם ואת מלוא תשומת ליבם של שני בני הזוג והם משקיעים יותר ויותר מזמנם, מרצם וכספם באימונים, בחזרות ובהצטיידות. קניית בגדי הופעה ונעלי ריקוד הופכים לדבר שבשיגרה ובעוד יום העבודה נראה טריוויאלי ומשעמם, הציפייה לקראת שיעורי הריקוד ממלאת את בני הזוג התלהבות ודריכות.

העיסוק הכמעט אובססיבי בריקוד ואינטנסיביות העניין המשותף מקרבים את טל ומיכל זה לזו ואת מקום המתיחות ביחסיהם תופסת המתיחות לקראת ההופעה בתחרות.

 

טל ומיכל, מוביל ומובלת, זוג רקדנים, נעים לצלילי מוסיקת טנגו מלאת תשוקה ודרמה בתנועה הרמונית, מדויקת, זורמת, שוטפת, מרחפת, ממלאת את רחבת הריקודים. זוג הרקדנים במערבולת חושים חודר זה לזו במבטי משיכה ודחייה, תוקפנות ורוך, שנאה ואהבה.

בשיאם של צלילי מוסיקת הטנגו מבצעים זוג הרקדנים קומבינציית צעדים וירטואוזית וטל מניף את מיכל באויר. חיוך של אושר נפרש על פניה בעוד היא מרחפת באויר שניות ארוכות. כשהיא מושיטה ידיה לטל כדי לשוב לזרועותיו, קצות אצבעותיהם מרפרפות, נוגעות לא נוגעות. ברגע משתנה הבעת פניה של מיכל משמחה לתימהון כאשר היא צונחת אין אונים ונמרחת אל רצפת הפרקט בחבטה עמומה. מיכל מפנה מבט אבוד אל עבר כף רגלה הימנית שנחה בעווית ובזווית מוזרות. עיניה של מיכל נעצמות ונפער פיה. "אאאאממממאאאאאא...אני מתה" היא נאנקת בעוד טל, ירון ואיריס מביטים מעליה בעיני עגל חלולות.

 

משכרון החושים שממלא המחול ומהגבהים של תחושת היעוד, נוחתים שני בני הזוג באחת חזרה לקרקע המציאות שליוותה את חייהם עד לפני זמן לא רב.

המראה של טל ומיכל מרוחים על ספת סלון ביתם תופס את מקום התנועה והריקוד. התיסכול והאכזבה ניכרים על פניהם. טל יושב בוהה באויר למרגלותיה של מיכל ששוכבת מובסת, מחפשת מקום מוגבה להניח את רגלה המגובסת. לאט לאט מחלחלת לתודעה ההכרה שצריך לחזור ולהתמודד עם בעיות העבר שטואטאו מתחת לשטיח לפרק של הפוגה קסומה.

 

בחוסר בעניין מסעיר ובצל השיגרה המחודשת, מוצאים את עצמם טל ומיכל, לשם שינוי, מדברים. תוך שהם ממשיכים את השיח אליו התוודעו בשיעורי הריקוד – הקשבה, כבוד, ויתור ותעוזה - הם מדברים. בתחילה בהיסוס ובחשש מסויים, אך מהר מאד הם מוצאים את עצמם בשיחות נפש אל תוך הלילה וממנו אל הבוקר. שיחות שלוקחות אותם למחוזות אישיוּת חדשים שלא הכירו בעבר. יחסים של ילדוּת והתבגרות, משמעות של קיבעון, הבנה והתגמשות, תפיסות של העצמי ושל האחר. הגדרות מחדש של מהם נישואים, מהי זוגיות ומהי אהבה? הם נכנסים בשערים שמחולל המחול פתח עבורם.

שני בני הזוג מבינים שעליהם לשנות את תפיסות עולמם ולעשות את השינוי המתבקש בחייהם כזוג וכיחידים. מיכל מורידה מעצמה עומס ומאטה את הקצב. טל עוזב את עבודתו בתמיכתה של אישתו ושניהם מבינים כי כל זמן שאדם קשוב לעצמו ויודע מה ממלא אותו אושר הוא זמן טוב להביא ילד לעולם. המרדף אחר ההישגים יורד בחשיבותו וההקשבה והתקשורת תופסים את מקומו.

 

טל ומיכל פוסעים לאיטם זה לצד זו בתוך מראות סוריאליסטיים עירוניים. בשלב מסוים מזמין טל באבירות את מיכל לרקוד. מיכל מניחה את הקביים מידיה ותוך שהיא נשענת על טל, הם נעים לאיטם מביטים זה בזו בעיניים אוהבות כשברקע שוקעת השמש על נופים מרהיבים של העיר תל-אביב.

 

סוף

 

סרטים המהווים לי השראה –

Purple Violets" – Edward Burns"

Tango Lesson" – Sally Potter"

Newlyweds" – Edward Burns"

Nice Guy Johnny" – Edward Burns"

She's The One" - Edward Burns"

© כל הזכויות שמורות לרועי לירון

התקציר שמור באיגוד התסריטאים

© All rights are reserved to Roee Liron

The synopsis is reserved in the screenwirter guild

bottom of page